Obchodní zákoník také pamatuje na nedovolené podnikání, které provozují subjekty, podnikatelé bez příslušného oprávnění. Je zde uvedeno, že v tomto případě odpovídají za škodu touto činností způsobenou. Tím není dotčena odpovědnost trestněprávní dle ust.§ 118 a dalších trestního zákona. Výše trestní sazby závisí na prospěchu tímto neoprávněným podnikáním získaným.
Pro účely podnikání obchodní zákoník stručně charakterizuje podnik, obchodní jmění a obchodní majetek podnikatele. Zde je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou. U fyzické osoby se jedná pouze o majetek sloužící k podnikání, nutno odlišit soukromý majetek. U právnické osoby se jedná o veškerý majetek. U podnikatelů, fyzických osob je vzhledem k rizikům podnikání záhodno právně oddělit soukromý majetek od majetku sloužícího k podnikání (např.zúžením SJM ).
Vždy jde o majetek sloužící k podnikání (věci, pohledávky, jiná práva a penězi ocenitelné hodnoty), tento majetek označujeme jako obchodní jmění, čisté obchodní jmění je obchodní majetek podnikatele po odečtení závazků. (blíže rozvádí zákon o účetnictví v platném znění 563/1991 Sb. ve znění zákona 669/2004 Sb. a zákona o čs. účetních standardech a vyhlášek k provedení uvedených zákonů).
Organizační složka podniku se rovněž zapisuje do OR jako odštěpný závod.
Nově obchodní zákoník koncipuje obchodní firmu, která se zapisuje v případě právnických osob do OR a podnikatel je povinen podnikat pod touto firmou.
Žádné komentáře:
Okomentovat