Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Synchronní sběrnice

Synchronní sběrnice – jeden z vodičů je využit pro rozvod časového signálu (5-50Mhz) a činnosti sběrnice se provádějí v průběhu celého počtu těchto cyklů. Na adresní vodič se umístí adresa, na řídící vodič signál READ. Pak se umístí data na datový vodič. Data se natáhnou na příslušné zařízení. Nevýhody jsou, že kmitočet musí vyhovovat nejpomalejší komponentě pracující na sběrnici. Vysílač také nemá možnost se přesvědčit, zda přijímač informaci přijal.

Asynchronní sběrnice – nepoužívá pro časování operací na sběrnici časový signál. Využívá potvrzovací signály jimiž se vysílač a přijímač potvrzují vysílání a přijetí informací. Tento typ sběrnice je pomalejší než synchronní sběrnice, ale může pracovat s různými přenosovými rychlostmi jednotlivých komponent.

Rozhodování o přiřazení sběrnice – v daném okamžiku může být využívána pouze jedním řídícím prvkem sběrnice. Přidělování je centralizované, decentralizované. U centrálního existuje jeden centrální arbitr, kterému potenciální prvek pošle požadavek na přidělení a arbitr rozhodne podle přidělovacího algoritmu. U decentralizovaného se používá cyklický signál nebo vodič „obsazeno“.

Sběrnice PCI je nezávislá na kmitočtu procesoru, je 32 bitová. Kmitočet je od 50-133 Mhz. Přenosová rychlost je 4GB/s. Sběrnice ISA obsahuje 98 signálů (16 bit. datová sběrnice a 24 bit. adresní sběrnice). Další sběrnice EISA, VLB, AGP, MCA. Liší se frekvencí, velikostí datové, adresní a řídící sběrnicí (počtem bitů).

Žádné komentáře:

Okomentovat