9. Přídavná zařízení
Jím rozumíme zařízení, která připojujeme prostřednictvím řídící jednotky na kanál nebo sběrnici a která s procesorem tvoří vlastní výpočetní systém. Existují následující skupiny:
vstupní, výstupní a vnější paměti.
Vstupní zařízení
Transformují informace vnímatelné člověkem do elektromagnetických signálů.
Klávesnice používá se pro vstup dat, převádí stisknutí klávesy na vyjádření příslušného znaku v určitém kódu. Charakteristikou je rozložení kláves, generovaný kód a rozhranní. Klávesnice má následující sekce: alfanumerickou pro vstup abecedních a číslicových dat, numerickou pro vstup číslic a funkční (ESC, ENTER).
Snímač obrazu do počítače. To provádí posuvná hlava, která obsahuje detekční prvky, pomocí kterých se vytvoří bitová mapa. Existují barevné a černobílé. Scanery jsou ruční a stacionární. Záleží také na DPI počtu světlo citlivých bodů.
Snímač textu slouží pro snímání textových informací z příslušného dokladu a jejich převedení do určitého kódu. Mohou být buď přímo specializované na text nebo obyčejný scaner vybavený příslušným softwarem. Ten rozpoznává písmena podle fontu nebo vlastností.
Snímač čárkového kódu na stejném základě. Čárkový kód obsahuje 14 čísel. 1-3 je identifikace země původu, 4-7 výrobce, 8-13 výrobek a 14 je kontrolní znak. Snímá se do vzdálenosti 7cm. použití u pokladen atd.
Snímače štítků karet, světelné pero, obrazovka s prstem, myš, pákový ovladač, kulový ovladač. Nejvíce myší funguje na opto-mechanickém principu, nebo pomocí digitizéru přenos souřadnic.
Žádné komentáře:
Okomentovat