Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Plotry

Plotry
Toto zařízení pracuje typicky v grafickém režimu, slouží ke kreslení strojírenských výkresů.
Podle uspořádání se dělí na bubnové a stolní. Existují i elektrostatické plotry, které mají hlavu tvořenu miniaturními elektrodami, které dle potřeby nabijí speciální papír, kde pak ztmavne.

Zobrazovací jednotky
a) obrazovkové – nejpoužívanější, obdoba televizního přijímače. Aby se obraz nekmital, je nutno jej periodicky obnovovat 60krát/s. Tuto rychlost označujeme jako obnovovací frekvence a uvádí se v Hz. Dnes se prosazují s 70-100Hz, aby nebolely oči.
b) s tekutými krystaly – LCD, konstrukčně je tvořena dvěma skleněnými deskami pokrytými transparentní vrstvou představující elektrody. Mezi deskami jsou tekuté krystaly. Mají nízkou hmotnost a spotřebu. Nejsou dostatečně kontrastní a rychlé.
c) plazmové – Je tvořena dvěma plochými elektrodami, ty vytvářejí společně s plazmou umístěnou mezi nimi pro každý bod neonovou trubici. Jsou velmi energeticky náročné.

Zobrazovací jednotky pro PC
Je tvořena řadičem, který představuje rozšiřující desku zasunutou do konektoru sběrnice, a zobrazovacím prvkem. Každý řadič pracuje jak ve více textových režimů tak i grafických režimů. S tím souvisí rozlišovací schopnost daná počtem bodů zobrazených na obrazovce. S rostoucím rozlišením klesá počet zobrazitelných barev. U True Color (16,7 miliónů barev) je pro každý pixel třeba 8 bitů po třech (R,G,B). To vše je omezeno velikostí paměti grafické karty. Důležitá je také
obnovovací frekvence, udává počet zobrazení obrazu na obrazovce za sekundu, tato veličina je důležitá, aby se neunavovaly oči.
řádková frekvence – kolik řádků zobrazí za sekundu
šířka pásma – kolik bodů je schopen monitor zobrazit za sekundu.

Žádné komentáře:

Okomentovat