Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Návrh databází, entitně relační model...

16. Návrh databází, entitně relační model, normální tvary, integrita databáze
V konceptuálním schématu definujeme, jaké objekty chceme v databázi modelovat, jaké mají charakteristiky a vztahy. Konceptuální schéma lze vyjádřit graficky, a to jako soustavu datových prvků (budoucích relací-tabulek) s údaji o určitém objektu s naznačenými vazbami mezi určitými položkami. Některé položky jednotlivých objektů mohou být označeny (např. hvězdičkou), tím vyjádříme, že se jedná o položku, jejíž hodnota jednoznačně určuje prvek relace, nazývá se primární klíč. Položka, která je ve vztahu s primárním klíčem jiného objektu (jiné tabulky) rovněž jednoznačně určuje prvek relace, ovšem cizí, proto se nazývá cizí klíč.
Referenční integrita je vlastnost, která zajišťuje jedinečnost hodnot primárního klíče a správnou funkci cizího klíče, tj. správnou referenci do cizí relace. Některé databázové systémy jsou schopny referenční integritu automaticky zjišťovat. Modelování vztahů v databázi zahrnuje:-identifikaci hlavních skupin údajů uložených v databázi, analýzu datových typů informací a jejich vlastností, rozpoznání vztahů mezi skupinami informací. Normalizace databáze znamená rozdělení skupin údajů do tabulek a položek tak, aby uložení splňovalo určité podmínky a minimalizovalo redundanci.

Normální formy-návrh datového modelu by měl zahrnovat nejen vytvoření shcématu, které bude věrně reprezentovat strukturu reálného světa, ale bude také minimalizovat redundanci dat, což je zárukou lepší výkonnosti. Ideální je mít jednoduché tabulky, kde neklíčové atributy obsahují pouze údaje přímo závislé na primárním klíči. Je nežádoucí, aby tabulka obsahovala neklíčové položky, které nejsou logicky spojeny s primárním klíčem. Existují pravidla, která byla vyvinuta proto, aby byla vyvinuta proto, aby pomohla ověřit, že tabulky tuto nežádoucí vlastnost nemají. Tato pravidla jsou vyjádřena jako normální formy. Existuje množina omezení, která musí relace splňovat, aby odpovídala některé z normálních forem. Relace, která je v některé z těchto normálních forem, se nazává normalizovaná. Normalizace je proces přeměny nenormalizované relace na normalizovanou.
První forma říká, že relace nemá obsahovat opakující se skupiny dat, jinými slovy hodnota atributu musí být atomická. Všechny entice musí mít stejný počet atributů. Na rozdíl od ostatních normálních forem musí být relace v první normální formě, má-li vůbec být relací.
Druhá normální forma - relace musí být v první normální formě a všechny neklíčové atributy musí být plně závislé na primárním klíči.
Třetí normální forma – relace musí mít všechny neklíčové atributy vzájemně nezávislé. Neklíčové atributy jsou vzájemně nezávislé, jestliže žádný z nich není funkčně závislý na žádném jiném neklíčovém atributu.
Boyce-Coddova normální forma – musí být závislý každý atribut na každém kandidátském klíči (pro každou relaci máme více voleb primárního klíče)
Čtvrtá normální forma – jestliže každé X multideterminující nějakou množinu atribut je klíčem relace
Pátá normální forma – každá spojovaná závislost je implikována klíčovým omezením relace

Žádné komentáře:

Okomentovat