r. F.L.Věk – 5 dílů, vychází z pamětí kronikáře F.V.Heka, obraz počátků národního obrození, divadla, básnictví a vědy.
1. díl – začíná v poslední třetině 18. Stol., popsáno dětství v Dobrušce, otec má krám, on se učí v klášterní škole a páterovy pomáhá chránit knihy. Později odjíždí studovat do Prahy, kde se setká s Thámem a úplně propadne divadlu. Zamiluje se do Pavly, ale ona je němá a miluje Tháma. Věk je zoufalý, jeho otec se dozvídá, že nestuduje a jezdí s kočovnou společností, přijíždí za ním a odváží ho zpět do Dobrušky. Věk se s tím nakonec smíří, Pavla se vdá za Tháma a začne mluvit.
2. díl – smrt Josefa II., nastupuje Leopold II., začáttky národního obrození. Věk žije obyčejný život, vede obchod a jezdí do Prahy, kde se setkává s Thámem a vlastencema. V České expedici si půjčuje knihy a nechává je kolovat po vesnici. Zamiluje se do dívky z Dobrušky, prožívá šťastné období, ale Thámovo manželství umírá a on ze zoufalství začíná pít.
3. díl – na přelomu 18. a 19. stol., doba francouzké revoluce. Pro Věka je to těžké období, protože vyhořel a má dluhy. Thámovo manželství skončilo, protože ona má jiného.
4. díl – 1. desetiletí 19. Století, začíná válka Napoleona s Ruskem. Věkovi se podařilo přes velké dluhy znovu otevřít obchod a narodil se mu syn. Dozvídá se, že Thám už nehraje a jen pije.
5. díl – asi do roku 1816, Napoleonova porážka v Rusku, děj je soustředěn kolem Vašíka a končí tím, že Vašík odchází studovat do Prahy a Thám se upije k smrti.
r. U nás – 4 díly, kronika, zachycuje pronikání myšlenek N.O. na venkov. Odehrává se v Hronově. Začátek je vylíčením poměrů na českém venkově (stav je velice neutěšený – pověrčivost atd) Lidé jsou nevzdělaní a toho panstvo využívá a okrádá je, čemuž pomáhá i fara. Přijíždí nový kněz páter Regner Havlonický. Ten začíná lidem pomáhat, učí je, přiváží knihy a studuje s nimi. Učí je novým způsobům hospodaření a jak mají své plodiny prodávat. Uvědomuje si, že nejsou na panstvu závislí. V mladých jsou zakotveny osvícenské myšlenky pátera Havlonického, ikdyž je přesunut jinam.
novela Filozofská historie – Litomyšl, 4 hlavní hrdinové Frýhort, Vavřena, Zelenka a Špína. Popisuje jejich lásky a přípravy na majáles. Pak se děj přesouvá do Prahy, kde probíhá revoluce a Špína je zabit na barikádách. Revoluce je potlačena.
DOBA POBĚLOHORSKÁ:
r. Temno – charakterizace doby, pronásledování nekatolíků, působení jezuitů – páter Koniáš, nevolnictví, ustředními postavami jsou děti tajného evangelíka Machovce
r. Skály – selská vzpoura na Čáslavsku, evangelický kněz Matyáš Ulický
r. Psohlavci – povstání Chodů koncem 17. Století proti Lamingerovi. Chodové chrání hranice a za to měli odpuštěno robotovat. Když nastoupil Laminger, nutil Chody robotovat. Jan Sladký Kozina byl zvolen za mluvčího, ale nakonec byl popraven. Před popravou vyzval Lamingera na boží soud: „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne“ A tak se také stalo.
Žádné komentáře:
Okomentovat