Demokratická próza:
KAREL POLÁČEK – narodil se v Rychnově nad Kněžnou, pocházel ze židovské rodiny, byl na frontě 1. WW, novinář v Lidových novinách
Se žlutou hvězdou – jeho deník z koncentračního tábora
r. Muži v ofsajdu – 2 hlavní postavy fanoušků – fanda Slavie pan Načeradce a otec a syn Hatáskovi – fandové Viktorky. Hatáskovi jsou chudí, nemají matku. Dostanou se do sporu s panem Načeradcem a jsou odvedeni na policii, musí zaplatit pokutu. Pan Načeradec pokutu zaplatí a stanou se z nich přátelé. Mladý Hatásek pracuje u pana Načeradce, najde si dívku – fanynku fotbalu. Nakonec se vezmou a chodí na fotbal spolu.
r. Hostinec U kamenného stolu – humoristická próza o venkovských lázních a letních hostech
r. Dům na předměstí – satira na maloměšťáctví, hlavní postavou je majitel domu. Je to člověk neurvalý, deptá své nájemníky a chce od nich co nejvíce peněz. Nastěhuje se mladý pár, který deptá, ale oni zdědí dům a místo nich se nastěhuje mladý právník, který mu vše vrací.
Románová pentalogie: - 1. díl Okresní město
2. díl Hrdinové táhnou do boje
3. díl Podzemní město
4. díl Vyprodáno
5. díl je nezvěstný
popisuje život na malém městě před 1. WW, během ní a po ní. V díle je mnoho postav – není ústřední hrdina, na kterých ukazuje, jak válka zvýrazňuje jejich špatné vlastnosti. Autor charakterizuje na svých postavách podstatu maloměšťáctví – frázovitost, banalitu, nudu, sobectví.
r. Bylo nás pět – vznikla za okupace, ale vyšla posmrtně. Tímto dílem chtěl lidi potěšit v dobách zlích. Popisuje život na malém městě viděný očima dětí. Vypravěčem je Petr Bajza, dále Bejval Antonín, Jirsák Čeněk, Éda Kemlink, Zilvar z chudobince a pes Pajda.
Žádné komentáře:
Okomentovat