2. HISTORIE GEOGRAFICKÉHO MYŠLENÍ - GEOGRAFICKÉ ŠKOLY
anglosaská
- klade důraz na ekonomické a lokalizační prostředí, rozvoj států, měst a sídel - W.A.Zelinski, J.I.Clark, P.Haggett.. Vyniká masovým použitím kvantitativních metod (přístupů) s využitím počítače. Metodologicky je dobře postavena, ale vytvořené teorie jsou často dosti jednostranně podmíněné, takže obecně nepřijaté.
francouzská
- klade důraz na komplexní popis regionů – Vidal de la Blache, Demangeon (Zeměpis světa), J. Brunhes, a humain geographie (gg. člověka) - zejména jeho chování a pocity k prostředí (rozhodující jsou historické, etnografické, kulturní a ekonomické faktory).
německá
- je zde používán termín antropogeographie. Němečtí geografové nejen zpočátku přispěli k řešení otázek vlivu prostředí na uspořádání ekonomického prostoru (lokalizační teorie), ale i jeho vlivu na formování lidí a národů (geografický determinismus). Předností školy je zejména preciznost, rigoróznost.
rusko-sovětsko-ruská
- původní důraz kladen na přírodní prostředí. Po upřednostňování otázek exploatace území a problematiky prostorové organizace výroby, což je dodnes platný princip územně výrobních komplexů (N.N.Kolosovskij) došlo k přehnané jednostrannosti. Geografické myšlení doznalo některých ideologických deformací (odmítání gg. rekreace, sociologických metod apod.).
Žádné komentáře:
Okomentovat