Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

ARCHITEKTURA, ČECHY A MORAVA

Do českých zemí se ren. umění dostalo jako import královského dvora (Vl. Jagellonský, Ferdinand I.) a vys. šlechty (Rožmberkové, Lobkovicové, Pernštejnové aj.).
Královský letohrádek – it. architekt a kameník Paolo della Stella, Bonifác Wolmut (kombinoval gotiku s renesancí, pocházel z porýní, dokončil letohrádek Hvězdu a Belvedér, navrhl a provedl úpravu sněmovny na Pražském hradě, dále hudební kruchtu ve Sv. Vítu, postavil Míčovnu, projektoval kapli sv. Vojtěcha na Pr. hradě; uvedl do české arch. it. man. klasicismus, kolosální řád a sloupové řády v superpozici – řazení nad sebou).

Další stavby této doby:
PALÁCE – Schwarzenberský na Hradčanském náměstí (Agostino Galli), Rožmberský, budova purkrabství na Pr. hradě, Pernštejnský, Martinický na Hr. nám., palác pánů z Hradce pod Novými zám. schody.

PRAŽSKÉ RADNICE A DOMY – Staroměstská radnice, Novoměstská a Malostranská (přestavba), Týnská škola na St. městě, dům U Minuty na St. nám.

ZÁMKY (ARKÁDY A NÁDVOŘÍ) – Pardubice, Litomyšl, Moravský Krumlov, Prostějov a Přerov, Velké Losiny, Moravská Třebová.Šlechtické zámky měly několik typů arkád, ornamentaliku, arkádová nádvoří v různých tvarech.

KOSTELY – Jednoty bratrské, kaple sv. Vojtěcha, Vlašská kaple, kostel sv. Rocha.
Na Pražském hradě byl pro Rudolfa II. vybudován Španělský sál.
G. M. Filippi (luteránské kostely sv. Trojice na Mal. Str., Matyášovy brány; v jeho tvorbě jsou někt. znaky raného baroka).

Žádné komentáře:

Okomentovat